Minsgbiztosts

A szakkpests bevezetsvel az intzmny clja

olyan ifjsgsegt szakemberek kpzse, akik - a tgan rtelmezett kultra eredmnyeinek birtokban - felkszltek az sszeurpai rtkek kzvettsre, az ifjsg rdekeinek, szervezeteinek kpviseletre, rzkenyek s fogkonyak az ifjsgi szubkultra (trsadalmi, szocilis, kulturlis) problmi irnt, kpzettek ezen problmk szociokulturlis megoldsra, a korosztlyos kzssgek fejlesztsre.

Tevkenysgt a szocilis- s kzmveldsi intzmnyekben,

valamint a civil szfra klnbz terletein, szervezeteiben vgzi. Az ifjsgsegt szakkpzs orszgos s regionlis hatskr szocilis-, kulturlis- s civil szervezetek adminisztratv s szervez munkakreire kszti fel a kpzsben rsztvevket.

Minsgfilozfink lnyege,

hogy a minsg elemzse kiterjed a kpzsi munka egszre, a folyamatokra, az eredmnyessgre s kiemelt hangsllyal kezeli a hallgatk elgedettsgt. Lnyege az objektv mdon val mrhetsg az nrtkelsen alapulva, valamint az tfogan s mdszeresen vizsglt kpzsi projekt.

A vizsglatok alapjn vilgos s egyrtelm kpet kapunk

a vezets s mkds minsgrl, amely feltrja a hinyossgokat s meghatrozza a fejlesztend terletet is. A minsgbiztostsi rendszer magba foglalja a tevkenysgek s eredmnyek vizsglatt, amely lehet idponthoz kttt ellenrzs, rtkels, s tbb szempont folyamatos rtkels a kpzs teljes idszakban A kpzsbe val belps s kilps minsgi kritriumai is megfogalmazsra kerlnek.

Az idponthoz kttt ellenrzs, rtkels

magba foglalja az elvgzett munkk (tevkenysgek) szemeszterenknt trtn ellenrzst, rtkelst a szemeszter zrst kvet egy hten bell. A szemeszterenknti kontroll clja az erforrsok szmbavtele, az elz idszakban szerzett tapasztalatok sszegzse, a felsznre kerlt hibk, hinyossgok okainak elemzse, tovbb a kvetkez szemeszter megtervezse. Cl tovbb a kvetkez szemeszter moduljainak, trgyainak, a munkk elvgzshez szksges erforrsoknak a megtervezse.

Fontos szempont a kpzs tartalmi kontrollja,

melyet a modul- s tantrgyfelels tanrok az oktatkkal egytt vgeznek el s az nellenrzs eredmnynek megfelelen kzsen dntenek a szksges korrekcik vgrehajtsrl. Az elbbihez hasonlan fontosnak tljk a gyakorl helyeken folytatott idszakonknti munka kzs megbeszlst.

A szemeszterek zrsa utni harmadik fontos feladatcsoport

a folyamatos tovbbkpzs, mely minden esetben a stratgiai tervben meghatrozott tanri s munkatrsi szakmai s mdszertani kpzst jelenti, kiegsztve az aktulisan felmerlt ignyekkel.

A teljes kpzs utlagos rtkelse az albbi szempontok szerint trtnik:

felhasznlk (munkltatk, felsoktatsi intzmnyek) elgedettsge, vgzett hallgatk elgedettsge,
a kpzs eredmnye
a kpzs gazdasgossga (kltsg/haszon elemzs),
az alkalmazott eszkzk s mdszerek hatkonysga,
tanrok s a kpzst segt munkatrsak vlemnynek rtkelse.

Az elvgzett vizsglatok szmszer eredmnyeinek tovbbi felhasznlsval

trtnik az jabb kpzs indtsi tervnek elksztse, illetve korrekcija. Terveink szerint az els teljes kpzsi kurzus befejezst kveten szakmai frumot biztostunk valamennyi e kpzst folytat, kpzst befogad iskolnak (kzpiskolk s felsoktatsi intzmnyek). A workshop clja, hogy kzsen hatrozzuk meg a tartalmi s mdszertani korszerstst, tovbb, hogy dnts szlessen a tananyag tovbbi fejlesztsi ignyekrl is.

Szksg van azonban tbb szempont folyamatos rtkelsre a kpzs teljes idszakban.

A kpzsi folyamatba ptett ellenrzsek a tanrok munkjnak, eredmnyeinek mrsre, rtkelsre, illetve a hallgatk ltal elsajttott ismeretek, kszsgszint ellenrzsre hivatottak. A tanrok munkjnak rtkelshez felhasznljuk a hallgatk ltal nvtelenl kitlttt krdveket. A krdvek rtkelse utn terveznk a tantrgyfelels vezet tanrokkal kzs megbeszlst.

Konkrt eszkzkkel s rendszeresen tervezzk ellenrizni a dikok tudst.